Statistics

Timetable

The times below are only a guideline, no rights can be granted. Make sure you arrive at the right ring well in time

ras ring keurmeester aantal begintijd
Affenpinscher 13b  Jochen H. Eberhardt 4 14:12:00
Afghaanse Windhond 28b  Mark Cocozza 10 13:03:00
Airedale Terrier 22b  Linda Reinelt-Gebauer 1 11:51:00
Akita 27  Guido Schäfer 7 12:15:00
Alaska Malamute 30a William Rodriquez (gr 3) 20 11:00:00
American Akita 27  Guido Schäfer 19 12:36:00
American Staffordshire Terrier 23a  Ilona Onstenk-Schenk 6 11:00:00
Amerikaanse Cocker Spaniel 9  Joyce Crawford Manton 10 12:39:00
Australian Cattle Dog 13a  Jochen H. Eberhardt 3 12:06:00
Australian Shepherd 13a  Jochen H. Eberhardt 10 11:36:00
Australian Silky Terrier 22b  Linda Reinelt-Gebauer 1 12:51:00
Australian Terrier 22b  Linda Reinelt-Gebauer 1 12:12:00
Azawakh 19b  Svante Frisk 1 14:48:00
Barbet 10a  Astrid Straaijer 2 11:30:00
Barsoi 30b William Rodriquez (gr 3) 6 14:30:00
Basenji 30a William Rodriquez (gr 3) 6 12:33:00
Basset fauve de Bretagne 28b  Mark Cocozza 3 12:00:00
Basset Hound 28b  Mark Cocozza 15 12:18:00
Beagle 19a  Svante Frisk 19 11:15:00
Beagle Harrier 19a  Svante Frisk 1 11:06:00
Bearded Collie 16  Róbert Kotlár 9 11:00:00
Beauceron 12a  Gerard Jipping 3 11:09:00
Bedlington Terrier 22b  Linda Reinelt-Gebauer 1 11:54:00
Belgische Herdershond, Groenendaeler 14a  Ekaterina Senashenko 1 11:00:00
Belgische Herdershond, Tervuerense 14a  Ekaterina Senashenko 14 11:03:00
Berner Sennenhond 25a  Nadjia Timmermans-Kadenko 20 11:00:00
Bichon frisé 14a  Ekaterina Senashenko 7 12:09:00
Bloedhond 28b  Mark Cocozza 1 11:57:00
Bolognezer 14a  Ekaterina Senashenko 1 12:30:00
Bordeaux Dog 8a  Francesco Cochetti 10 11:15:00
Border Collie 12b  Christina Bailey 13 12:45:00
Border Terrier 24 Geoff Corish 8 11:00:00
Boston Terrier 1a  José Zijlmans 6 12:24:00
Bouvier des Flandres 15b Leif Ragnar Hjorth 7 12:03:00
Boxer 6b  Rob Douma 23 13:06:00
Bracco Italiano 20 Juha Kares 7 12:15:00
Braque du Bourbonnais 20 Juha Kares 1 12:09:00
Braque Français, type Gascogne 20 Juha Kares 1 12:12:00
Braziliaanse Terrier 22b  Linda Reinelt-Gebauer 2 11:45:00
Briard 12a  Gerard Jipping 11 11:18:00
Broholmer 8a  Francesco Cochetti 4 11:03:00
Bull Terrier 22b  Linda Reinelt-Gebauer 3 12:24:00
Bullmastiff 15b Leif Ragnar Hjorth 8 12:27:00
Cairn Terrier 23c  Claudio De Giuliani 14 13:06:00
Cane Corso 15b Leif Ragnar Hjorth 1 12:51:00
Cão de Agua Português 20 Juha Kares 3 13:09:00
Cavalier King Charles Spaniel 2  Inga Siil 10 12:39:00
Chesapeake Bay Retriever 20 Juha Kares 2 13:03:00
Chihuahua, korthaar 3a  Jesus Villalobos Diaz  24 11:00:00
Chihuahua, langhaar 3a  Jesus Villalobos Diaz  31 12:12:00
Chinese Naakthond 12a  Gerard Jipping 10 11:51:00
Chow Chow 27  Guido Schäfer 14 11:33:00
Cirneco dell’Etna 27  Guido Schäfer 2 14:00:00
Clumber Spaniel 9  Joyce Crawford Manton 1 11:33:00
Coton de Tuléar 14a  Ekaterina Senashenko 3 12:33:00
Dalmatische Hond 21b  Birgit Sluiter 16 13:00:00
Dandie Dinmont Terrier 22b  Linda Reinelt-Gebauer 3 12:15:00
Dashond, korthaar 26b  Alessandro Zeppi 11 12:00:00
Dashond, langhaar 26b  Alessandro Zeppi 2 12:33:00
Dashond, ruwhaar 26a  John Wauben 9 11:00:00
Deens-Zweedse Boerderijhond 8a  Francesco Cochetti 1 11:00:00
Deerhound 19b  Svante Frisk 6 14:12:00
Dobermann 8b  Francesco Cochetti 11 14:45:00
Dogo Canario 15b Leif Ragnar Hjorth 1 12:24:00
Drentsche Patrijshond 1b  Hugo Schenk 9 13:00:00
Duitse Dog, blauw 3b  Jesus Villalobos Diaz  6 15:12:00
Duitse Dog, geel/gestroomd 3b  Jesus Villalobos Diaz  13 14:00:00
Duitse Dog, zwart/zwart-wit 3b  Jesus Villalobos Diaz  11 14:39:00
Duitse Dwergpinscher 13b  Jochen H. Eberhardt 14 13:30:00
Duitse Herdershond, stokhaar 13a  Jochen H. Eberhardt 2 11:00:00
Duitse Pinscher 13b  Jochen H. Eberhardt 10 13:00:00
Duitse Staande Hond Korthaar 20 Juha Kares 4 11:21:00
Dwergdashond, korthaar 26b  Alessandro Zeppi 8 12:39:00
Dwergdashond, langhaar 26b  Alessandro Zeppi 5 13:03:00
Dwergdashond, ruwhaar 26a  John Wauben 4 11:27:00
Dwergkeeshond 30b William Rodriquez (gr 3) 20 13:30:00
Dwergpoedel, grijs-abrikoos-rood 4  Jean-Jaques Dupas 2 14:03:00
Dwergpoedel, zwart-wit-bruin 4  Jean-Jaques Dupas 5 13:48:00
Dwergschnauzer, peper en zout 6b  Rob Douma 1 12:39:00
Dwergschnauzer, wit 6b  Rob Douma 2 13:00:00
Dwergschnauzer, zwart 6b  Rob Douma 8 12:15:00
Dwergschnauzer, zwart-zilver 6b  Rob Douma 6 12:42:00
Engelse Bulldog 8a  Francesco Cochetti 18 11:45:00
Engelse Cocker Spaniel 10b  Gera Toeters-Riethoff 10 12:00:00
Engelse Setter 9  Joyce Crawford Manton 1 11:30:00
Engelse Springer Spaniel 9  Joyce Crawford Manton 5 11:45:00
Epagneul nain continental, Papillon 14a  Ekaterina Senashenko 11 12:42:00
Erdélyi Kopo 19a  Svante Frisk 1 11:09:00
Eurasier 25a  Nadjia Timmermans-Kadenko 4 12:15:00
Field Spaniel 9  Joyce Crawford Manton 3 11:36:00
Fila Brasileiro 14b  Ekaterina Senashenko 2 13:39:00
Finse Lappenhond 27  Guido Schäfer 6 11:15:00
Flatcoated Retriever 11a Tatjana Urek 23 11:18:00
Foxterrier Draadhaar 24 Geoff Corish 6 11:24:00
Foxterrier Gladhaar 22b  Linda Reinelt-Gebauer 3 11:57:00
Franse Bulldog 24 Geoff Corish 35 12:06:00
Galgo Español 19b  Svante Frisk 2 14:30:00
Gammel Dansk Hønsehund 11a Tatjana Urek 6 11:00:00
Golden Retriever 19a  Svante Frisk 26 12:12:00
Gordon Setter 13a  Jochen H. Eberhardt 9 12:15:00
Grand Basset griffon vendéen 19a  Svante Frisk 2 11:00:00
Greyhound 30b William Rodriquez (gr 3) 4 14:36:00
Griffon belge 2  Inga Siil 1 11:57:00
Griffon bruxellois 2  Inga Siil 1 12:00:00
Griffon Korthals 20 Juha Kares 1 12:48:00
Groenlandhond 27  Guido Schäfer 1 11:00:00
Grote Keeshond, wolfsgrijs 28b  Mark Cocozza 4 11:45:00
Grote Münsterlander 20 Juha Kares 1 12:45:00
Grote Poedel, grijs-abrikoos-rood 4  Jean-Jaques Dupas 3 13:27:00
Grote Poedel, zwart-wit-bruin 4  Jean-Jaques Dupas 15 12:42:00
Grote Zwitserse Sennenhond 4  Jean-Jaques Dupas 3 12:33:00
Hamiltonstövare 19a  Svante Frisk 1 11:12:00
Havanezer 2  Inga Siil 6 11:09:00
Heidewachtel 20 Juha Kares 3 12:36:00
Hollandse Herdershond, korthaar 15a  Roel van Veen-Keur 4 11:09:00
Hollandse Herdershond, ruwhaar 15a  Roel van Veen-Keur 1 11:21:00
Hovawart 25b  Erica Bakker-Van De Woestijne 4 13:15:00
Ierse rood-witte Setter 13a  Jochen H. Eberhardt 2 12:42:00
Ierse Setter 12c  Theodora Wilbers-Boerekamps 9 13:45:00
Ierse Terrier 24 Geoff Corish 2 11:42:00
Ierse Waterspaniel 11b  Dinanda Mensink 1 14:06:00
Ierse Wolfshond 19b  Svante Frisk 9 13:45:00
IJslandse Hond 25a  Nadjia Timmermans-Kadenko 2 12:00:00
Irish Soft Coated Wheaten Terrier 22b  Linda Reinelt-Gebauer 2 12:06:00
Italiaans Windhondje 19b  Svante Frisk 4 14:36:00
Jack Russell Terrier 23c  Claudio De Giuliani 4 12:54:00
Japanse Spaniel 2  Inga Siil 1 13:12:00
Japanse Spits 27  Guido Schäfer 3 13:33:00
Kaninchen Dashond, korthaar 26b  Alessandro Zeppi 5 13:18:00
Kaninchen Dashond, langhaar 26b  Alessandro Zeppi 3 13:33:00
Kaninchen Dashond, ruwhaar 26a  John Wauben 2 11:39:00
King Charles Spaniel 2  Inga Siil 1 13:09:00
Kleine Keeshond, bruin-zwart 30b William Rodriquez (gr 3) 1 13:24:00
Kleine Keeshond, oranje en anderskleurig 30b William Rodriquez (gr 3) 1 13:27:00
Kuvasz 15a  Roel van Veen-Keur 3 11:00:00
Labrador Retriever 10c  Hannie Warendorf 25 12:45:00
Lagotto Romagnolo 10a  Astrid Straaijer 4 11:00:00
Lancashire Heeler 13a  Jochen H. Eberhardt 6 11:06:00
Landseer ECT 8a  Francesco Cochetti 2 13:42:00
Laplandse Herdershond 25a  Nadjia Timmermans-Kadenko 3 12:06:00
Leeuwhondje 2  Inga Siil 10 11:27:00
Leonberger 14c  Ekaterina Senashenko 5 14:30:00
Lhasa Apso 2  Inga Siil 12 12:03:00
Maltezer 2  Inga Siil 3 11:00:00
Markiesje 2  Inga Siil 1 13:27:00
Mastiff 14b  Ekaterina Senashenko 3 13:51:00
Mexicaanse Naakthond, standaard 30a William Rodriquez (gr 3) 1 12:27:00
Middenslag Keeshond, bruin-zwart 30b William Rodriquez (gr 3) 1 13:15:00
Middenslag Keeshond, oranje en anderskleurig 30b William Rodriquez (gr 3) 2 13:18:00
Middenslag Poedel, zwart-wit-bruin 4  Jean-Jaques Dupas 4 13:36:00
Middenslag Schnauzer, peper en zout 13b  Jochen H. Eberhardt 4 14:36:00
Middenslag Schnauzer, zwart 13b  Jochen H. Eberhardt 3 14:27:00
Miniatuur Bull Terrier 22b  Linda Reinelt-Gebauer 6 12:33:00
Mopshond 14c  Ekaterina Senashenko 13 14:45:00
Nederlandse Kooikerhondje 10a  Astrid Straaijer 6 11:12:00
Nederlandse Schapendoes 15b Leif Ragnar Hjorth 2 11:57:00
Newfoundlander 8a  Francesco Cochetti 21 12:39:00
Norfolk Terrier 24 Geoff Corish 1 11:48:00
Norrbottenspets 27  Guido Schäfer 1 11:03:00
Norwich Terrier 24 Geoff Corish 2 11:51:00
Nova Scotia Duck Tolling Retriever 11b  Dinanda Mensink 18 12:45:00
Old English Sheepdog 16  Róbert Kotlár 15 12:03:00
Parson Russell Terrier 23c  Claudio De Giuliani 3 12:45:00
Pekingees 9  Joyce Crawford Manton 4 13:09:00
Perro de Agua Español 11b  Dinanda Mensink 9 13:39:00
Perro Dogo Mallorquin 14b  Ekaterina Senashenko 2 13:45:00
Peruaanse Haarloze Hond, miniatuur 30a William Rodriquez (gr 3) 1 12:30:00
Petit Basset griffon vendéen 28b  Mark Cocozza 3 12:09:00
Podenco Ibicenco, gladhaar 30a William Rodriquez (gr 3) 1 12:51:00
Pointer 20 Juha Kares 3 12:54:00
Polski Owczarek Nizinny 16  Róbert Kotlár 3 14:09:00
Puli, anders dan wit 13a  Jochen H. Eberhardt 1 11:24:00
Pumi 13a  Jochen H. Eberhardt 2 11:27:00
Pyreneese Berghond 14b  Ekaterina Senashenko 4 14:03:00
Rhodesian Ridgeback 21a  Hans Stigt 32 11:00:00
Riesenschnauzer, zwart 13b  Jochen H. Eberhardt 1 14:24:00
Rottweiler 4  Jean-Jaques Dupas 28 11:09:00
Russian Toy, korthaar 2  Inga Siil 1 13:15:00
Russian Toy, langhaar 2  Inga Siil 3 13:18:00
Saarlooswolfhond 15b Leif Ragnar Hjorth 1 11:54:00
Saluki 9  Joyce Crawford Manton 8 13:21:00
Samojeed 28a  Dick Rutten 9 11:00:00
Sarplaninac 14b  Ekaterina Senashenko 1 14:15:00
Schipperke 12a  Gerard Jipping 3 11:00:00
Schotse Herdershond Korthaar 16  Róbert Kotlár 2 11:57:00
Schotse Herdershond Langhaar 16  Róbert Kotlár 10 11:27:00
Schotse Terrier 9  Joyce Crawford Manton 10 11:00:00
Shar-Pei 4  Jean-Jaques Dupas 3 11:00:00
Shetland Sheepdog 16  Róbert Kotlár 10 12:48:00
Shiba 27  Guido Schäfer 6 13:42:00
Shih Tzu 1a  José Zijlmans 16 11:00:00
Shikoku 30a William Rodriquez (gr 3) 3 12:18:00
Siberian Husky 30a William Rodriquez (gr 3) 6 12:00:00
Sint Bernard, korthaar 6a Dick Baars 3 11:00:00
Sint Bernard, langhaar 6a Dick Baars 6 11:09:00
Skye Terrier 24 Geoff Corish 3 11:57:00
Sloughi 19b  Svante Frisk 2 14:51:00
Spinone Italiano 20 Juha Kares 1 12:51:00
Stabyhoun 25a  Nadjia Timmermans-Kadenko 9 12:27:00
Staffordshire Bull Terrier 23b  Kevin Naeff 21 11:30:00
Tatrahond 13a  Jochen H. Eberhardt 1 11:33:00
Thai Ridgeback Dog 30a William Rodriquez (gr 3) 1 12:54:00
Tibetaanse Spaniel 1a  José Zijlmans 8 11:48:00
Tibetaanse Terrier 1a  José Zijlmans 4 12:12:00
Tosa 14b  Ekaterina Senashenko 1 14:00:00
Toypoedel 4  Jean-Jaques Dupas 10 14:09:00
Tsjechoslowaakse Wolfhond 15b Leif Ragnar Hjorth 3 11:45:00
Västgötaspets 27  Guido Schäfer 3 11:06:00
Vizsla Draadhaar 22a  Gerda Halff-Van Boven 1 11:00:00
Vizsla Korthaar 22a  Gerda Halff-Van Boven 8 11:03:00
Weimaraner, korthaar 20 Juha Kares 11 11:33:00
Weimaraner, langhaar 20 Juha Kares 1 12:06:00
Welsh Corgi Cardigan 16  Róbert Kotlár 7 13:18:00
Welsh Corgi Pembroke 16  Róbert Kotlár 10 13:39:00
Welsh Springer Spaniel 9  Joyce Crawford Manton 13 12:00:00
Welsh Terrier 20 Juha Kares 3 11:00:00
West Highland White Terrier 20 Juha Kares 4 11:09:00
Wetterhoun 10a  Astrid Straaijer 1 11:36:00
Whippet 25b  Erica Bakker-Van De Woestijne 7 13:27:00
Yorkshire Terrier 8a  Francesco Cochetti 11 13:48:00
Zwarte Russische Terrier 14b  Ekaterina Senashenko 3 13:30:00
Zwitserse Witte Herdershond 14a  Ekaterina Senashenko 8 11:45:00
ras ring aantal keurmeester aanvangstijd
Affenpinscher 8c 4 Claudio De Giuliani 12:30:00
Airedale Terrier 5 5 Juha Kares 10:00:00
Akita 28b 10 Jan Ebels 12:15:00
Alaska Malamute 15b 24 Dick Rutten 11:45:00
American Akita 19a 18 Jochen H. Eberhardt 11:21:00
American Staffordshire Terrier 19b 20 Jochen H. Eberhardt 12:30:00
Appenzeller Sennenhond 8c 1 Claudio De Giuliani 13:54:00
Australian Silky Terrier 21a 1 Svante Frisk 11:57:00
Australian Terrier 21a 2 Svante Frisk 11:24:00
Basenji 28a 7 Mark Cocozza 10:27:00
Bedlington Terrier 19a 3 Jochen H. Eberhardt 10:00:00
Berner Sennenhond 4 37 Joyce Crawford Manton 11:15:00
Bichon frisé 27 16 Geoff Corish 12:09:00
Bolognezer 11 1 Jean-Jaques Dupas 11:00:00
Bordeaux Dog 13a 10 Dick Baars  10:00:00
Border Terrier 21a 15 Svante Frisk 10:00:00
Boston Terrier 27 12 Geoff Corish 12:57:00
Boxer 15a 30 Anita Roskam-Van Bergen 10:00:00
Braziliaanse Terrier 24a 2 Katerina Senashenko 10:00:00
Broholmer 8c 5 Claudio De Giuliani 12:45:00
Bull Terrier 21b 7 Svante Frisk 13:24:00
Bullmastiff 4 25 Joyce Crawford Manton 10:00:00
Cairn Terrier 21b 23 Svante Frisk 12:15:00
Cane Corso 14a 1 Jesus Villalobos Diaz 11:30:00
Cavalier King Charles Spaniel 26 19 Tatjana Urek 10:30:00
Centraal-Aziatische Ovcharka 8c 1 Claudio De Giuliani 13:51:00
Cesky Terrier 21a 1 Svante Frisk 11:54:00
Chihuahua, korthaar 9 25 Linda Reinelt-Gebauer 10:00:00
Chihuahua, langhaar 9 34 Linda Reinelt-Gebauer 11:15:00
Chinese Naakthond 28a 21 Mark Cocozza 10:48:00
Chow Chow 27 20 Geoff Corish 11:09:00
Cirneco dell’Etna 30 4 Alessandro Zeppi 12:57:00
Coton de Tuléar 11 4 Jean-Jaques Dupas 11:03:00
Dandie Dinmont Terrier 20b 5 Chantal Kok-van der Horst 12:00:00
Deens-Zweedse Boerderijhond 8c 1 Claudio De Giuliani 12:42:00
Dobermann 1 20 Jos van Dijk 10:00:00
Dogo Canario 14b 1 Jesus Villalobos Diaz 11:57:00
Duitse Dog, blauw 6 11 Harry Lafleur 11:45:00
Duitse Dog, geel/gestroomd 6 15 Harry Lafleur 10:00:00
Duitse Dog, zwart/zwart-wit 6 20 Harry Lafleur 10:45:00
Duitse Pinscher 14a 16 Jesus Villalobos Diaz 10:00:00
Dwergkeeshond 30 32 Alessandro Zeppi 11:21:00
Dwergpinscher 13b 19 Ineke Zwaartman-Pinster 10:45:00
Dwergpoedel, grijs-abrikoos-rood 25 4 Inga Siil  13:12:00
Dwergpoedel, zwart-wit-bruin 25 11 Inga Siil 12:39:00
Dwergschnauzer, peper en zout 7 7 Guido Schäfer 11:09:00
Dwergschnauzer, wit 7 3 Guido Schäfer 12:18:00
Dwergschnauzer, zwart 7 11 Guido Schäfer 10:36:00
Dwergschnauzer, zwart-zilver 7 16 Guido Schäfer 11:30:00
Engelse Bulldog 3 19 William Rodriquez 10:00:00
Engelse Toy Terrier 26 3 Tatjana Urek 10:18:00
Entlebucher Sennenhond 8c 5 Claudio De Giuliani 13:57:00
Epagneul nain continental, Papillon 26 12 Tatjana Urek 11:27:00
Epagneul nain continental, Phalène 26 4 Tatjana Urek 12:03:00
Eurasier 8b 5 Claudio De Giuliani 12:00:00
Fila Brasileiro 14b 2 Jesus Villalobos Diaz 11:45:00
Finse Lappenhond 5 13 Juha Kares 10:15:00
Foxterrier Draadhaar 24a 10 Katerina Senashenko 10:24:00
Foxterrier Gladhaar 24a 6 Katerina Senashenko 10:06:00
Franse Bulldog 10 20 Francesco Cochetti 10:00:00
Franse Bulldog 24a 18 Katerina Senashenko 11:21:00
Griffon belge 5 2 Juha Kares 11:57:00
Griffon bruxellois 5 2 Juha Kares 12:03:00
Groenlandhond 13c 1 Gerard Jipping 12:00:00
Grote Keeshond, bruin-zwart 30 3 Alessandro Zeppi 10:39:00
Grote Keeshond, wit 30 2 Alessandro Zeppi 10:33:00
Grote Keeshond, wolfsgrijs 30 11 Alessandro Zeppi 10:00:00
Grote Poedel, grijs-abrikoos-rood 25 11 Inga Siil 11:36:00
Grote Poedel, zwart-wit-bruin 25 32 Inga Siil 10:00:00
Grote Zwitserse Sennenhond 8c 9 Claudio De Giuliani 14:12:00
Havanezer 11 11 Jean-Jaques Dupas 10:27:00
Hovawart 8c 9 Claudio De Giuliani 13:00:00
Ierse Terrier 24b 5 Katerina Senashenko 13:15:00
IJslandse Hond 8a 4 Maikel Koot 10:00:00
Irish Glen of Imaal Terrier 19a 1 Jochen H. Eberhardt 10:27:00
Irish Soft Coated Wheaten Terrier 21a 13 Svante Frisk 10:45:00
Jack Russell Terrier 13d 19 Anita Van Bussel Tersteeg 12:15:00
Japanse Spaniel 11 4 Jean-Jaques Dupas 11:36:00
Japanse Spits 28a 9 Mark Cocozza 10:00:00
Kaukasische Ovcharka 16 1 Leif Ragnar Hjorth 12:15:00
Kerry Blue Terrier 24a 3 Katerina Senashenko 10:54:00
King Charles Spaniel 24a 1 Katerina Senashenko 11:18:00
Kleine Keeshond, bruin-zwart 30 1 Alessandro Zeppi 11:15:00
Kleine Keeshond, oranje en anderskleurig 30 1 Alessandro Zeppi 11:18:00
Kleine Keeshond, wit 30 2 Alessandro Zeppi 11:09:00
Lakeland Terrier 24b 2 Katerina Senashenko 12:30:00
Landseer ECT 8c 8 Claudio De Giuliani 13:27:00
Laplandse Herdershond 29a 5 Tiny Hensema-Van Der Weij (gr 5) 10:00:00
Leeuwhondje 5 21 Juha Kares 10:54:00
Leonberger 8b 10 Claudio De Giuliani 10:30:00
Lhasa Apso 12 22 Rob Douma 10:00:00
Maltezer 11 8 Jean-Jaques Dupas 10:03:00
Manchester Terrier 24b 5 Katerina Senashenko 12:36:00
Markiesje 15b 4 Dick Rutten 12:57:00
Mastiff 14b 15 Jesus Villalobos Diaz 12:00:00
Mastin del Pirineo 14b 2 Jesus Villalobos Diaz 13:09:00
Mastin Español 14b 1 Jesus Villalobos Diaz 13:06:00
Mastino Napoletano 14b 1 Jesus Villalobos Diaz 12:45:00
Mexicaanse Naakthond, standaard 26 1 Tatjana Urek 10:27:00
Middenslag Keeshond, bruin-zwart 30 3 Alessandro Zeppi 10:48:00
Middenslag Keeshond, oranje en anderskleurig 30 4 Alessandro Zeppi 10:57:00
Middenslag Poedel, grijs-abrikoos-rood 25 2 Inga Siil 12:33:00
Middenslag Poedel, zwart-wit-bruin 25 8 Inga Siil 12:09:00
Middenslag Schnauzer, peper en zout 7 6 Guido Schäfer 10:18:00
Middenslag Schnauzer, zwart 7 6 Guido Schäfer 10:00:00
Miniatuur Bull Terrier 21b 13 Svante Frisk 13:45:00
Mopshond 10 20 Francesco Cochetti 11:00:00
Newfoundlander 3 37 William Rodriquez 10:57:00
Noorse Buhund 29b 2 Roel van Veen-Keur 11:06:00
Noorse Elandhond Grijs 29b 2 Roel van Veen-Keur 10:48:00
Noorse Lundehund 29b 3 Roel van Veen-Keur 10:54:00
Norfolk Terrier 21a 7 Svante Frisk 11:30:00
Norrbottenspets 29b 1 Roel van Veen-Keur 11:03:00
Norwich Terrier 24b 8 Katerina Senashenko 13:30:00
Parson Russell Terrier 19a 6 Jochen H. Eberhardt 10:09:00
Pekingees 11 7 Jean-Jaques Dupas 11:15:00
Perro Dogo Mallorquin 14b 2 Jesus Villalobos Diaz 11:51:00
Peruaanse Haarloze Hond, miniatuur 11 1 Jean-Jaques Dupas 10:00:00
Petit Brabançon 5 2 Juha Kares 12:09:00
Pharaohond 29a 2 Tiny Hensema-Van Der Weij 10:15:00
Podenco Ibicenco, gladhaar 29a 2 Tiny Hensema-Van Der Weij 10:21:00
Pyreneese Berghond 14b 12 Jesus Villalobos Diaz 13:15:00
Riesenschnauzer, peper en zout 14a 1 Jesus Villalobos Diaz 11:06:00
Riesenschnauzer, zwart 14a 6 Jesus Villalobos Diaz 10:48:00
Rottweiler 16 45 Leif Ragnar Hjorth 10:00:00
Russian Toy, korthaar 5 1 Juha Kares 13:24:00
Russian Toy, langhaar 5 4 Juha Kares 13:27:00
Samojeed 27 23 Geoff Corish 10:00:00
Sarplaninac 29b 1 Roel van Veen-Keur 10:45:00
Schotse Terrier 20b 13 Chantal Kok-van der Horst 12:15:00
Sealyham Terrier 21a 1 Svante Frisk 11:51:00
Shar-Pei 14a 7 Jesus Villalobos Diaz 11:09:00
Shiba 29b 20 Roel van Veen-Keur 11:33:00
Shih Tzu 12 21 Rob Douma 11:06:00
Shikoku 24a 3 Katerina Senashenko 11:03:00
Siberian Husky 19a 17 Jochen H. Eberhardt 10:30:00
Sint Bernard, korthaar 1 7 Jos van Dijk 11:45:00
Sint Bernard, langhaar4 1 6 Jos van Dijk 11:27:00
Skye Terrier 26 6 Tatjana Urek 10:00:00
Staffordshire Bull Terrier 20a 34 Chantal Kok-van der Horst 10:00:00
Thai Bangkaew Dog 8b 1 Claudio De Giuliani 11:57:00
Thai Ridgeback Dog 24a 2 Katerina Senashenko 11:12:00
Tibetaanse Mastiff 8b 7 Claudio De Giuliani 11:00:00
Tibetaanse Spaniel 5 12 Juha Kares 12:15:00
Tibetaanse Terrier 5 11 Juha Kares 12:51:00
Tosa 14b 6 Jesus Villalobos Diaz 12:48:00
Toypoedel 25 13 Inga Siil 13:24:00
Västgötaspets 29b 6 Roel van Veen-Keur 11:15:00
Welsh Terrier 24b 8 Katerina Senashenko 12:51:00
West Highland White Terrier 24b 9 Katerina Senashenko 13:54:00
Yorkshire Terrier 8b 12 Claudio De Giuliani 11:21:00
Zwarte Russische Terrier 1 9 Jos van Dijk 11:00:00
Zweedse Lappenhond 29b 1 Roel van Veen-Keur 11:12:00
ras ring aantal keurmeester aanvangstijd
Afghaanse Windhond 29a 20  Rob Douma 10:00:00
Alpenländische Dachsbracke 27 2  John Wauben 11:12:00
Amerikaanse Cocker Spaniel 8 11  Inga Siil 12:03:00
Australian Cattle Dog 3b 7  Jesus Villalobos Diaz 11:30:00
Australian Kelpie 19 1 Anita Gielisse 10:00:00
Australian Shepherd 3a 24  Jean-Jaques Dupas (gr 8) 10:00:00
Azawakh 25a 3  William Rodriquez 11:09:00
Barbet 9b 6  Guido Schäfer 11:39:00
Barsoi 28 18  Mark Cocozza 11:27:00
Basset Artésien normand 27 9  John Wauben 10:15:00
Basset fauve de Bretagne 27 7  John Wauben 10:42:00
Basset Hound 11a 17  Svante Frisk 10:15:00
Bayrischer Gebirgsschweisshund 27 3  John Wauben 11:03:00
Beagle 29b 20  Cindy Kerssemeijer 11:15:00
Beagle Harrier 27 1  John Wauben 10:09:00
Bearded Collie 1b 15 Christina Bailey 11:00:00
Beauceron 25b 13  William Rodriquez 12:00:00
Belgische Herdershond, Groenendaeler 16 3  Roel van Veen-Keur 10:00:00
Belgische Herdershond, Laekense 16 5  Roel van Veen-Keur 11:15:00
Belgische Herdershond, Mechelse 16 1  Roel van Veen-Keur 11:18:00
Belgische Herdershond, Tervuerense 16 25  Roel van Veen-Keur 12:33:00
Black and Tan Coonhound 27 3  John Wauben 10:00:00
Bloedhond 25a 2  William Rodriquez 10:00:00
Border Collie 2a 25  Loes Mouchart-Kleingeld 10:00:00
Bouvier des Flandres 25b 28  William Rodriquez 12:39:00
Bracco Italiano 24a 9  Róbert Kotlár 10:00:00
Braque du Bourbonnais 22 1  Jochen H. Eberhardt 10:00:00
Briard 16 15  Roel van Veen-Keur 13:33:00
Cão da Serra de Aires 4 2 Leif Ragnar Hjorth 12:57:00
Cão de Agua Português 11a 8  Svante Frisk 10:00:00
Cesky Fousek 22 2  Jochen H. Eberhardt 12:51:00
Chart Polski 25a 1  William Rodriquez 11:39:00
Chesapeake Bay Retriever 20a 7  Ekaterina Senashenko 11:06:00
Clumber Spaniel 9b 6  Guido Schäfer 10:30:00
Curly Coated Retriever 20a 4  Ekaterina Senashenko 10:54:00
Dalmatische Hond 28 29  Mark Cocozza 10:00:00
Dashond, korthaar 20b 24  Ekaterina Senashenko (BIS) 11:45:00
Dashond, langhaar 20b 7  Ekaterina Senashenko 12:57:00
Dashond, ruwhaar 21b 25  Joyce Crawford Manton 11:45:00
Deerhound 30 12  Francesco Cochetti 10:57:00
Drentsche Patrijshond 22 30  Jochen H. Eberhardt 10:18:00
Duitse Herdershond, stokhaar 16 5  Roel van Veen-Keur 12:48:00
Duitse Staande Hond Draadhaar 24b 1  Tuus van Adrichem Boogaert-Kwint 11:48:00
Duitse Staande Hond Korthaar 24b 6  Tuus van Adrichem Boogaert-Kwint 11:30:00
Duitse Staande Hond Langhaar 24c 6  Susan Mogony 12:15:00
Dwergdashond, korthaar 21a 9  Joyce Crawford Manton 10:00:00
Dwergdashond, langhaar 21a 6  Joyce Crawford Manton 10:27:00
Dwergdashond, ruwhaar 21a 14  Joyce Crawford Manton 10:45:00
Engelse Cocker Spaniel 10a 20  Claudio De Giuliani 10:00:00
Engelse Setter 23 10  Juha Kares 10:18:00
Engelse Springer Spaniel 11a 6  Svante Frisk 10:00:00
Epagneul bleu de Picardie 22 1  Jochen H. Eberhardt 10:03:00
Epagneul breton 22 1  Jochen H. Eberhardt 10:06:00
Epagneul français 22 1  Jochen H. Eberhardt 10:09:00
Epagneul picard 22 2  Jochen H. Eberhardt 10:12:00
Erdélyi Kopo 20b 1  Ekaterina Senashenko 13:18:00
Field Spaniel 9b 5  Guido Schäfer 10:48:00
Flatcoated Retriever 8 41  Inga Siil 10:00:00
Galgo Español 25a 3  William Rodriquez 10:57:00
Gammel Dansk Hønsehund 23 6  Juha Kares 10:00:00
Golden Retriever 7 40  Alessandro Zeppi 11:24:00
Gordon Setter 23 13  Juha Kares 10:48:00
Grand Basset griffon vendéen 20b 3  Ekaterina Senashenko 13:24:00
Greyhound 28 5  Mark Cocozza 12:21:00
Griffon Korthals 22 3  Jochen H. Eberhardt 12:42:00
Grote Münsterlander 20a 7  Ekaterina Senashenko 10:18:00
Hamiltonstövare 20b 1  Ekaterina Senashenko 13:21:00
Heidewachtel 20a 5  Ekaterina Senashenko 10:03:00
Hollandse Herdershond, korthaar 2b 10  Mieke Van Viegen-Rappange 11:30:00
Hollandse Herdershond, langhaar 2b 4  Mieke Van Viegen-Rappange 12:00:00
Hollandse Herdershond, ruwhaar 2b 2  Mieke Van Viegen-Rappange 12:12:00
Ierse rood-witte Setter 23 4  Juha Kares 12:27:00
Ierse Setter 23 20  Juha Kares 11:27:00
Ierse Waterspaniel 9b 5  Guido Schäfer 11:57:00
Ierse Wolfshond 30 19  Francesco Cochetti 10:00:00
Italiaans Windhondje 30 9  Francesco Cochetti 12:18:00
Kaninchen Dashond, korthaar 19 9 Anita Gielisse 10:48:00
Kaninchen Dashond, langhaar 19 9 Anita Gielisse 11:15:00
Kaninchen Dashond, ruwhaar 19 7 Anita Gielisse 11:42:00
Kuvasz 15a 5 Coby Kessel  10:00:00
Labrador Retriever 10b 53  Claudio De Giuliani 11:15:00
Lagotto Romagnolo 9b 7  Guido Schäfer 12:12:00
Lancashire Heeler 4 10 Leif Ragnar Hjorth 11:39:00
Magyar Agár 25a 1  William Rodriquez 11:06:00
Nederlandse Kooikerhondje 3c 12  Hannie Warendorf 12:15:00
Nederlandse Schapendoes 1a 12  Anja Boonemmer 10:00:00
Nova Scotia Duck Tolling Retriever 7 28  Alessandro Zeppi 10:00:00
Old English Sheepdog 1b 16 Christina Bailey 11:45:00
Perdigueiro Português 20a 1  Ekaterina Senashenko 10:00:00
Perro de Agua Español 9b 10  Guido Schäfer 11:09:00
Petit Basset griffon vendéen 11a 5  Svante Frisk 10:00:00
Picardische Herdershond 13a 1 Gerard Jipping (working) 10:00:00
Pointer 24d 6   Lida Reeskamp-Blok 12:45:00
Polski Owczarek Nizinny 4 8 Leif Ragnar Hjorth 12:33:00
Porcelaine 27 1  John Wauben 10:12:00
Puli, anders dan wit 4 3 Leif Ragnar Hjorth 12:09:00
Puli, wit 4 3 Leif Ragnar Hjorth 12:18:00
Pumi 4 2 Leif Ragnar Hjorth 12:27:00
Pyreneese Herdershond à face rase 4 1 Leif Ragnar Hjorth 10:27:00
Pyreneese Herdershond à poil long 4 5 Leif Ragnar Hjorth 10:12:00
Rhodesian Ridgeback 26 60  Birgit Sluiter 10:00:00
Saarlooswolfhond 2b 4  Mieke Van Viegen-Rappange 12:18:00
Saluki 25a 17  William Rodriquez 10:06:00
Schipperke 4 4 Leif Ragnar Hjorth 10:00:00
Schotse Herdershond Korthaar 13b 10 Maikel Koot 11:51:00
Schotse Herdershond Langhaar 13b 32 Maikel Koot 10:15:00
Shetland Sheepdog 19 15 Anita Gielisse 10:03:00
Sloughi 25a 7  William Rodriquez 11:18:00
Slovenský Hrubosrstý Stavac 22 2  Jochen H. Eberhardt 12:57:00
Spinone Italiano 20a 5  Ekaterina Senashenko 10:39:00
Stabyhoun 22 18  Jochen H. Eberhardt 11:48:00
Sussex Spaniel 9b 2  Guido Schäfer 11:03:00
Tatrahond 15b 3 Jan Ebels 11:51:00
Tsjechoslowaakse Wolfhond 15b 7 Jan Ebels 11:30:00
Vizsla Draadhaar 24a 3  Róbert Kotlár 10:27:00
Vizsla Korthaar 24a 14  Róbert Kotlár 10:36:00
Weimaraner, korthaar 12a 18  Svante Frisk 13:00:00
Weimaraner, langhaar 12a 9  Svante Frisk 13:54:00
Welsh Corgi Cardigan 4 13 Leif Ragnar Hjorth 10:30:00
Welsh Corgi Pembroke 4 10 Leif Ragnar Hjorth 11:09:00
Welsh Springer Spaniel 11a 18  Svante Frisk 10:18:00
Wetterhoun 9a 3  Dick Rutten (NL) 10:00:00
Whippet 30 15  Francesco Cochetti 11:33:00
Zuid-Russische Ovcharka 4 1 Leif Ragnar Hjorth 13:03:00
Zwitserse Witte Herdershond 15a 21 Coby Kessel  10:15:00

Dear exhibitor,
At the Holland Cup and Winner 2018 we use OnlineDogShows this year to process the results.
If you become BOB, you are entitled to a free photo of your dog at the Kynoweb Stand. Your photo will be
immediately available in the results pages on the OnlineDogshows website.
The judging report and diploma of your dog will be sent to you by e-mail as soon as the judgment of the breed in
the ring has been completed.
If your dog is allowed to go to the Main ring, you will receive a Main Ring Access card in your ring.
The title winners also receive a rosette in the ring.
If you have not received your judgment report or diploma by email, you can always download these documents
via your account at OnlineDogShows. Scan the QR code on your entry card, make a login and click on the desired
document or make a login on Onlinedogshows, click on My shows  Amsterdam  click on download button
on your dog’s level.
The CAC and any Dutch Championship you can download as usual via the website of Raad van Beheer
www.houdenvanhonden.nl.
The winners’ titles will be sent by mail to the winners.